Podle tradiční čínské medicíny nejohroženějším organem v lednu je močový měchýř - nejaktivnější mezi 15. a 17. hod., nejslabší energii má mezi 3. a 5. hod. - tekst Kamila M.
K problémům spojeným s močovým měchýřem mj. patří: záněty močovodů a močového měchýře, mykózy, studené ruce a nohy (pozor na jejich prochladnutí), časté noční močení, záněty středního ucha, hluchota, noční můry a pomočování u dětí (tlak rodičů a školy), bolesti zad a problémy s kostmi.
Na emoční úrovni: Naučme se zbavovat všeho starého. Strach, podrážděnost, vztek, neschopnost prosadit sami sebe (zejména u dětí) nebo pocit nesvobody oslabuje, až blokuje, náš močový měchýř. Je tedy důležité naučit vyjadřovat své emoce a potřeby.
Jak se dostat do rovnováhy?
- dostatek přirozených tekutin (filtrovanou vodu a bylinkové čaje),
- vyvarovat se všemu uměle sladkému,
- můžeme použít éterické oleje (rozmarýn, borovice, šalvěj, eukalyptus) k pravidelným masážím vpodbřišku.
- je potřeba si dopřát dostatek odpočinku, vyhýbat se stresu,
- prohřívat organismus, strava by měla být sytější a bohatší na tuky. Je vhodné zařadit více potravin slanější chuti a vyhnout se jednoduchým cukrům. Při zánětech je dobré doplňovat vitamin C v přirozené formě, který je potřebný k okyselení moči a tím pádem k boji organismu s choroboplodnými zárodky. Preventivně také působí brusinky,
- leden je doba konzumace luštěnin, vhodné obiloviny: pohanka, oves, amarant, kroupy, divoká rýže. Z ovoce: pečená jablka a nejvhodnější zelenina je kořenová a kvašená, česnek a cibule. Vnitřní teplo nám dodají polévky.
- pro posílení močového měchýře si udělejme čaj z květů černého bezu, přesličky, jitrocele nebo břízy.
- reflexní místo močového měchýře mačkáme na obou nohách, při velkých bolestech pouze hladíme. Dobré je kombinovat s mačkáním ledvin a slinivky.