Sladkosti a stres možnou příčinou deprese? - tekst Kamila M.
Deprese je jedno z nejčastějších duševních onemocnění. Během života depresi zažije každý pátý člověk. Podle Světové zdravotnické organizace patří deprese mezi onemocnění, která nejvíce invalidizují a zkracují život lidem nejbohatších zemí.
Deprese bývala vysvětlována jako projev nerovnováhy přenašečů nervových vzruchů. A depresivním se roky předepisovala antidepresiva, která měla nerovnováhu řešit. Teorie o nedostatku přenašečů je aktuálně odsouvána do říše mýtů; nové studie naznačují, že příčinou deprese mohou být i sladkosti a stres.
Objevují se úvahy, jestli není možné, že při depresi nemusí vždy primárně jít o nemoc hlavy, ale o fyzické onemocnění, při kterém se lidé cítí bídně. Pocit velké únavy, slabosti a nechuti k čemukoliv jsou při nemoci běžné a dokonce i prospěšné, protože nás omezují v činnostech, které by nás ještě více oslabily, a ochraňují ostatní před možnou infekcí. Podobně se projevuje i deprese. Jestliže postižení depresí vykazují typické nemocenské chování a běžně nemocní jsou jako v depresi, nemohou mít obtíže stejnou příčinu?
Při mnoha neduševních onemocněních je stejně jako při depresi přítomen zánět. Ten je poplachovou reakcí imunitního systému upozorňující na problém, například na vetřelce v organismu anebo zranění. Teorii o propojení deprese s chronickým zánětem v organismu podporuje i vyšší výskyt depresí u jedinců s revmatoidní artritidou, která je typickou nemocí chronického zánětu.
Zánět může vyvolat zranění nebo infekce, ale i stres a strava s trans tuky a cukry anebo kontakt s pesticidy. Obezita také podporuje přítomnost zánětu v těle, protože tělesný tuk v oblasti břicha ve vyšší míře produkuje cytokiny. Naopak zdravá výživa s dostatkem zeleniny, ovoce a tučných ryb působí protizánětlivě.
Nelze zlehčovat utrpení jedinců s depresí nebo tvrdit, že antidepresiva nemají žádný význam nebo, že všechny deprese jsou dány nezdravou výživou či stresem. Faktem však je, že antidepresiva jsou silně působící léky s mnoha riziky, která jsou až příliš rychle a pravděpodobně v mnoha případech i zbytečně předepisována.
Omezení cukrů/junk food a úprava pohybového režimu pacientů může každému depresivnímu jen pomoci. I kdyby nevyléčilo náladu, zcela jistě dokáže podpořit prevenci a terapii dalších dnes nejběžnějších zdravotních potíží od obezity až po srdeční infarkt.
Zdroj: Margit Slimáková