Jaro je tady - buď fit

Jaro je tady - buď fit
Nadešel čas, kdy chceme vypadat fit, chceme zhubnout do plavek, ale začíname cvičit pozdě. Ale lepší později než příliš pozdě ....
Kdo z vás, kdo teprve začíná nebo všichni ti, kteří začínají "po přestávce," chtějí vědět, jak začít? Upozornuji, že text je dlouhý !!!!
To, že jste si koupili vstupenku na 10 vstupů do posilovny, nebo nové DVD, to není začátek. 
Mých několik postřehů:
- Mít ploché bříško, to není jen cvičení břišní svalů, ale taky je to o jídle, o tom co jíme. 
- Přišlo jaro, takže pijme víc vody,
- Bylo by dobré vynechat cukr
Ale většina z nás ví, co nemáte dělat, ale co máme dělat?
- Pokud začnete s tréninkem, doporučuji začít s osobním trénerem nebo v malé skupince. Často doma sledujeme televizi a nesoustředíme se na to, jak cvičíme, a to je první krok k úrazu, 
- Přizpůsobte tréning sobě, nezačněte hned s 20 opakovaním. Dnes to budou 4 opakování, zítra 6, a tak dále...

- Krásné boty z katalogu nejsou vždy nejpohodlnější boty. Oblečení a obuv vybírejte tak aby byli co nejvíc pohodlné a ne nejvíc trendy.
- Máš nějaké kilo navíc než před rokem? Nemusíš se bát odejít z bytu. Nikdo se ti nebude smát, naopak obdivuji každého, kdo vstoupí do místnosti kde se cvici a chce začít !!!
- Doporučuji nechat make-up, který ucpává póry,doma, ale taky není dobré, vypadat po treningu jako loutka.
Vyberte druh cvičení nebo sportu, který se vám líbí. Není to vždy to, co je v módě (nyní každý běha). Musí to přinášet radost hlavně vám. Pohyb má být radostí. 
Pokud jste dočetli do konce, jste zase o krok dál. Máte vytrvalost !!!

Jarní bylinky – kopřiva tekst Kamila M.

Kopřiva má významné léčivé účinky. Obsahuje velké množství proteinů, minerálů Ca, Mg, K, P, Fe, je bohatá na vitamin A, B2, B5, C, E, K, karoten, chlorofyl, třísloviny aj. 
Zvláště na jaře pomáhá kopřivová kúra k detoxikaci organismu a nastartování metabolismu, čistí krev, zbavuje tělo škodlivin. Působí proti virům, chudokrevnosti, má posilující a antirevmatické účinky (je vhodná pro nemocné dnou - snižuje vysokou koncentraci purinů), stabilizuje krevní tlak. Působí příznivě na žaludek a játra, podporuje trávení, léčí močové a dýchací cesty. Posiluje vlasy (zabraňuje jejich vypadávání), nehty a zlepšuje stav pokožky.

Listy kopřivy se připravují na způsob špenátu, dělá se z nich polévka, můžeme ji přidat do omelet, slaných koláčů a nádivek. Kopřiva je ale nejúčinnější syrová, mladé výhonky stačí najemno nasekat.
Až příště vyrazíte do přírody, nezapomeňte přibalit silnější rukavice

Šťáva z kopřiv plná enzymů 
Mladé vrchní listy umyjeme a rozmixujeme. Šťávu dle chutí přecedíme, dochutíme citronem a pijeme zředěné napůl s vodou. 

Antistresová kopřivová pomazánka
Mladé vrcholky kopřiv jemně nasekáme, smícháme s okořeněným tvarohem (lučinou, ovčím sýrem apod.), trochou česneku (hodí se medvědí) a lžíci olivového oleje.

Kopřivový čaj proti jarní únavě
Lžíci řezané kopřivy spaříme na čtvrt hodiny čtvrt litrem vroucí vody, scedíme a čaj je hotový!

Můj vzor

Nedávno, studentka se mě zeptala, kdo je můj vzor - tanečník, sportovec, člověk zabývající se taneční medicínou?
Dlouho jsem myslel nad odpověď protože neodpověděla jsem hned. 

Mojim vzorem jsou především lidé, ktere potkavam každý den: Lucka, ktera před čtyřmi lety, začala cvičit Pilates po roce a půl ztratila 12 kg! Obdivuji její vytrvalost a pracovitost. Každa seniorka, ktera přichází každý týden na Pilates a cviči ( mimo že 60 let maji davno za sebou), Katka po chemoterapii, ktera se nevzdala a bojovala nejen na hodinach Pilates s balanci, ale predevsim s nemoci. Vyhrála !!! Veronika, ktera i přes to že ma dvě malé děti ma čas se přípravit na šampionát. Obdivuji jeji organizace a pracovitost! A tak mohla bych psát a psát ... A hlavne žadna s tych žen nevim o tom že ted o ni pišu.

Každý, kdo překoná své slabosti, tyto malé a větší je můj vzor a velkou motivací!

Červená vzpruha pro Vaše tělo /2 porce

1 zelené jablko
půlka syrové červené řepy/nebo šálek 100% šťávy z červené řepy
1 mrkev
šťáva z poloviny citrónu 
kousek čerstvého zázvoru

Vše zmixujte do hladka. Pokud se Vám zdá příliš hustý, přidejte vodu. Do koktejlu ráda přidávám mletá semínka a tím získávám výživnou zdravou svačinu. 

Zázvor – podporuje trávení, zvyšuje absorpci vitamínů a minerálních látek obsažených v koktejlu,
Mrkev - je bohatým zdrojem vlákniny, obsahuje fosfor, kyselinu listovou, molybden, mangan, fosfor, draslík a vitamín C a K. Beta-karoten přítomný v mrkvi je přirozeným zdrojem vitaminu A, 
Červená řepa – obsahuje velké množství betainu a kyseliny listové, po staletí se používá u osob postižených anémií, při oslabení imunity, aktivuje tvorbu červených krvinek, detoxikuje játra
Jablko - je neocenitelným zdrojem vlákniny a polyfenolů mj. kvercetinu, který je silným antioxidantem,
Citrón – bohatý zdroj vitamínu C, působí zásaditě – má pozitivní vliv při překyselení organismu.  Vitamin C obsažený v citronu je nezbytný pro udržení imunity a ovlivňuje tvorbu kolagenu - pomáhá obnovit pevnost a jemnost kůže. Citrónová šťáva umožňuje správné vstřebávání železa obsaženého v koktejlu.

Duben – zbavte se toxických látek z těla!

Nejohroženější orgán v dubnu: játra – plní v těle přes 500 funkcí, většina souvisí s metabolismem a detoxikací škodlivých látek, které se dostaly do těla.

Oslabení jater se může projevovat: nedostatkem energie (typická jarní únava), alergiemi, astmatem, kožními problémy, zažívacími obtížemi, pálením žáhy.

Čemu se vyhýbat?
Na fyzické úrovni: omezit živočišný tuk, alkohol, kouření. 
Na emoční úrovni: potíže s játry symbolizují, že některé prožitky nejsme schopni strávit. Lidé s poruchou jater jsou popudliví, plní hněvu.

Jak se dostat do rovnováhy?
•    upravte stravu (omezte mléčné výrobky, tučná smažená jídla, alkohol, cukr a sladkostí, kávu, masné výrobky), 
•    konzumujte ve větší míře vše, co obsahuje vitální látky! Najdete je mj. v čerstvě naklíčeném obilí, řeřiše, fazoli mungo, ve šťávě z kopřiv a pampeliškovém salátu. Jezte červenou a žlutou zeleninu, celozrnné obiloviny, semínka,
•    pijte hořké bylinky (např. po dobu 3-4 týdnu čaj z ostropestřce mariánského), čistou vodu a bílé čaje,
•    stav jater ovlivňuje šlachy a svaly - pravidelně cvičte (vhodná je jóga, tai-chi, Pilates, pravidelné pocházky),
•    pozor na léky a toxické chemikálie,
•    zkuste reflexní terapií - mačkání reflexních plošek jater a ledvin zlepši odvod toxických látek z těla.

ZDRAVE PONDELI - tekst Kamila M.

Kde najdeme vitamin F?

Vitamín F = skupina esenciálních mastných kyselin, patří spíše mezi tuky než vitamíny. Naše tělo si tyto kyseliny nedokáže samo vytvořit, ale můžeme je získat ze stravy.

Funkce vitamínu F: 
- nezbytný pro novotvorbu buněčných stěn, 
- ovlivňuje naší energii, stav vlasů, pokožky a nehtů, 
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi, chrání proti zvýšenému krevnímu tlaku, srdečním chorobám, zabraňuje krevním sraženinám,
- je velmi důležitý při správném vývoji dětí, 
- podporuje imunitní systém,
- zrychluje spalování tuků.

Přírodní zdroje: kvalitní rostlinné tuky a oleje lisované za studená (hlavně lněný, konopný, ze světlice barvířské, dýňový), maso, ryby a rybí tuk, mořské plody a řasy, mandle a ořechy, semínka (mj. slunečnicová, dýňová, lněná), sója, listová zelenina, obilné klíčky, avokádo. Důležité je střídat rostlinné a živočišné zdroje esenciálních mastných kyselin.
Užívání: jako denní zdroj stačí 2-3 lžíce semínek, 2 lžíce oleje či kousek mořské řasy.

Upozornění: Tyto kyseliny jsou pro tělo nezbytné, ale mohou vytvářet volné radikály - proto by se měly společně konzumovat např. s vitamínem E.

TIP Pro ženy trpící předmenstruačním syndromem (PMS) doporučuji panenský pupalkový olej (a také brutnákový olej), který je bohatým zdrojem kyseliny linolové a cenné kyseliny gama-linoleové (GLA) a může být prospěšný při úpravě hormonální nerovnováhy.

Dýňové pesto

(přirozený zdroj mj. bílkovin, zinku, fosforu, hořčíku, manganu, draslíku, železa, selenu, mědi, vit. A, B, C, D, E, kyselin omega-3, omega-6 a omega-9)
50 g dýňových semínek
kvalitní olej (nejlépe dýňový) aby pesto nebylo příliš řídké nebo naopak tuhé
2 stroužky českého česneku (lze přidat nakrájený nadrobno medvědí česnek)
kousek parmezánu
sůl, pepř
Semínka nasucho opražím, až začnou praskat. Nechám zchladnout. Do mixéru dám kousky parmezánu, česneku, opražená semínka a par lžic oleje. Nasekám nadrobno, nakonec přidám olej, lžičku soli a špetku pepře. Důkladně promíchám. Občas směs mixuju i s lístky čerstvé bazalky. Mažu na chleba jako pomazánku, nebo ho přidávám do těstovin – za par minut je jídlo hotové!
Pesto vydrží v uzavřené sklenici (v lednici) několik dní.

Chia semínka

Zajímalo mě, proč jsou tak populární a vysoce ceněná? 
Semínka chia (šalvěj hispánská) pochází z Jižní Ameriky. Jsou významným nutričním doplňkem pro sportovce, vegetariány, vegany, osoby na dietním režimu ale i pro malé děti (velké plus - nemají žádnou pachuť). Hydrofilní schopnost semínek přispívá k prodloužení hydratace v těle a k zajištění potřebných elektrolytů během cvičení!

Chia semínka dokážou pozitivně ovlivnit hladinu krevního cukru. Právě díky tomu, že na sebe vážou vodu, tvoří jemný, zdravý a lehce stravitelný gel. Energie přijímána potravou se tak uvolňuje postupně a je tělem mnohem účelněji využita. 

Jedním z hlavních přínosů těchto semínek je vysoký obsah omega-3 mastných kyselin (alfa-linolenová kyselina (ALA) mj.

•    podporují správnou funkci ledvin, jater, plic, žlučníku, srdce, nervového systému
•    zkvalitňují paměť
•    mají hojivý a protizánětlivý účinek
•    zvyšují imunitu, jsou bohatým zdrojem antioxidantů
•    snižují hladinu špatného cholesterolu a triglyceridů v krvi
•    vhodné pro diabetiky a bezlepkovou dietu

Semínka cca obsahují: 35% vlákniny, přes 20% bílkovin, 20% tuků s nadprůměrným obsahem zmíněných ALA kyselin, 17% kvalitních sacharidů. Dále také dobře využitelný vápník, boron (důležitý minerál pro stavbu kostí, ideální pro ženy, u nichž často již po třicítce dochází k postupnému snižování vápníku v těle) zinek, měď, jód, železo, hořčík, mangan, molybden, fosfor, draslík, vitamín A, B1, B2, B3, B5, B6, B15, B17, C, D, E, K.

Denní doporučená dávka: cca 2 lžíce chia semínek.

K čemu přidávám: nápoje • koktejly • saláty • pečivo • obilné kaše • jogurty • omelety • marinády • domácí tyčinky a musli • polévky

TIP Srovnatelně bohaté složení má lněné semínko, a za nesrovnatelně nižší cenu 

Ovesná kaše s chia semínky / bez vaření

Ovesné vločky zalijeme převařenou teplou vodou (já dávám obilné mléko) přidáme lžíci semínek chia a necháme cca 15 minut odstát. Poté přidáme půlku rozmačkaného banánu, trochu mleté skořice, oříšků. Můžeme posypat lžíci nepražených kakaových bobů, já si ji ráda dělám s ghí máslem a drceným kardamomem. 

Proč cvičit Pilates

•    Pro spravne držení těla
•    aktivuje hluboký stabilizační systém
•    zlepšuje a rozvíjí koordinaci a kondici
•    protažení těla
•    proti bolesti zad
•    zlepší dýchání 
•    pro lepší sebevědomí tela
•    lepsi pocit  

ZELENÝ DETOX (mj. vit. A,B,C, omega-3, draslík, hořčík, sodík, vápník, železo, fosfor, vláknina)

Složení:
1 velká hrst baby špenátu
cca. 1 cm kořen zázvoru
2 ks kiwi
1/2 šálku čerstvé pomerančové šťávy (u mě jablečný mošt)
několik snítek petrželové natě (nejlépe hladkolisté)
med (dle chuti – lze nahradit 2 ks sušených nesiřených meruněk)
Příprava:
Špenát a snítky petrželky propláchneme ve vodě. Oloupeme kiwi a zázvor a nakrájíme na menší kusy. Vše mixujeme na hladkou pěnu. V případě, že je koktejl příliš hustý, můžeme přidat více šťávy (vodu). Dle chuti přisladit medem, ideálně - máčenými ve vodě a rozmixovanými meruňkami.
TIP: Přidáním lžíci mletého lněného semínka získáme zdroj omega-3 mastných kyselin.

ZDRAVE PONDELI - tekst Kamila M.

Březen – ten správný čas na detoxikaci našeho těla!
Nejohroženější orgán v březnu: žlučník - ideální doba na začátek očistné kúry.
Oslabení žlučníku se může projevovat: bolestmi hlavy, migrénami a závratěmi, tlakem pod hrudní kostí, bolestmi kloubů, nadýmáním, potížemi se zrakem, nespavostí.

Čemu se vyhýbat?
Na fyzické úrovni škodí: nepravidelná strava, nevhodné diety, přejídání, obezita, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, chronická zácpa.

Na emoční úrovni škodí: potlačovaný hněv, zlost, žárlivost, nenávist, nespokojenost se svým životem. Potíže se žlučníkem symbolizují, že některé prožitky nejsme schopni strávit.

Jak se dostat do rovnováhy?
• omezte: alkohol, jídla s vysokým obsahem nezdravého cholesterolu, bílé mouky, cukru a tuků (smažená, instantní a příliš kořeněná), kávu, silný čaj, sycené nápoje,
• konzumujte ve větší míře vše, co je přirozeně kyselé a zelené! Nezapomínejte na mladé výhonky rostlin, kopřivu, pažitku, řeřichu, špenát, mrkev, cuketu, červenou řepu či tzv. pickles,
• žlučník a trávení podpoří bylinky a koření např. kopřiva, bazalka, kmín, kopr, máta nebo kurkuma. Nejvíce prospějí hořké bylinky - zeměžluč, kořen pampelišky, ostropestřec mariánský, měsíček lékařský, měsíček, třezalka,
• na očistu organismu se doporučují i tzv. superfoods (super potraviny), jako chlorella, spirulina, zelený ječmen nebo mořské řasy. Pijte dostatečné množství vody, nalačno vodu s citrónem. Zvyšte přísun zinku (dýňová semínka a dýňový olej), 
• Dostatečně relaxujte, aby se zvýšila Vaše odolnost vůči stresu.

ZELENÝ DETOX (mj. vit. A,B,C, omega-3, draslík, hořčík, sodík, vápník, železo, fosfor, vláknina)