A tak bude to vypadat na hodinach od leta :)
Uz se moc tesim na spolecne cviceni
Your Custom Text Here
A tak bude to vypadat na hodinach od leta :)
Uz se moc tesim na spolecne cviceni
Jeste vspominam Move Festival v Ostrave, bylo to super :)
www.moveostrava.cz
Nastartujte svůj den zdravou snídani!
Odborníci na výživu odhadují, že 10 až 40 procent dospělých nesnídá. Dokonce čím mladší člověk, tím větší pravděpodobnost, že snídani vynechá.
Po probuzení je tělo připraveno přijmout energii pro celý den. Po snídani, která nám nastartuje metabolismus, by během dne měly následovat minimálně další čtyři jídla. Ale právě to první je ze všech nejdůležitější! Snídaně by měla dodat 20 až 25 procent denní energie, přesnídávka 10 procent, oběd asi 30 procent, svačina 10 procent a večeře 25 procent.
Vyvážená snídaně mj. obsahuje:
* obiloviny (např. celozrnné pečivo, vařené obiloviny, obilné vločky a kaše - vyhněte se sladkým cereáliím a sušenkám), * ovoce a zeleninu * mléčné výrobky (nejlépe kysané a neslazené), * potraviny bohaté na mononenasycené mastné kyseliny (olivový olej, avokádo, mandle), * vápník 200- 300 mg, např. sklenice mléka, kelímek jogurtu, 20 g sýru, 250 g tvarohu, * vejce místo uzenin a párků * semínka, ořechy * zelený čaj, obilnou kávu, obilná mléka apod.
Každodenní zdravá snídaně:
- má příznivý vliv na harmonický psychický a fyzický rozvoj,
- snižuje riziko vzniku obezity o 20 až 30 procent, reguluje metabolismus a ukládání nadbytečného tuku,
- asi o 19 procent klesá riziko onemocnění cukrovkou 2. typu, o 18 procent metabolickým syndromem a asi o 16 procent hypertenzi,
- významně zlepšuje naše kognitivní funkce, práci mozku a paměť; lépe si poradíme s řešením problémů a úkolů, snadněji komunikujeme s ostatními,
- zajišťuje zlepšený přísun živin,
- snižuje stavy deprese, zahání únavu, zlepšuje náladu, koncentraci a kreativitu.
Podle aktuálních odborných studií, vliv snídaně na školní výsledky nelze podceňovat. Žáci, kteří pravidelně snídají, dosáhli v testech v průměru 72,8 % maximálního počtu bodů. Ti, kteří snídani vynechávají - pouze 65,5 procenta. Je to velký rozdíl! Děti s horšími výsledky se také stěžují na časté bolesti hlavy a nevolnost.
Příliš dlouhé intervaly mezi jídly jsou příčinou, mimo jiné, poklesu hladiny glukózy v krvi a oslabují naše energetické rezervy. Po noci i pravidelně během dne tělo potřebuje dobit baterky. Pokud chceme být efektivní v práci, jezme každé 2 - 3 hodiny. Jídelniček bychom měli obohatit hlavně o čerstvou zeleninu a ovoce.
Strava zásadně dokáže ovlivnit i náš imunitní systém. Vyvážený jídelniček nám mj. pomůže se lépe vypořádat se záněty a mozek vytváří více spojení mezi neurony. Odbornici zjistili, že v mozku špatně se stravujících dětí mohou vznikat velmi jemné zánětlivé léze, které v pozdějším věku jsou jednou z možných příčin neurodegenerativních onemocnění, např. Alzheimerovy choroby.
V roce 2008 v Evropě mělo nadváhu jedno dítě ze čtyř. Jen o dva roky později už to bylo jedno dítě ze tří! V roce 1980 jeden z deseti dospělých měl nadváhu/obezitu, v roce 2020 to budou dva ze tří.
Nastartujte svůj den zdravou snídani!
Zdroj: Tylko Zdrowie
Podle čínské medicíny biologické hodiny řídí náš metabolismus a práci všech orgánů. Ovlivňují náš zdravotní stav, vitalitu, zažívání a kvalitu spánku. Pokud nechcete bojovat s depresemi, nadváhou a nespavosti, harmonizujte svůj biorytmus!
Oběh energie proběhne za 24 hodin, po 2 hodinách maximální činnosti pro každý orgán.
1:00–3:00
Mozek i tělo spí, čistí se. Aktivují se játra, zpracovávají důležité látky a odstraňují z organismu metabolické produkty. Zátěži alkoholem, kávou nebo těžkou stravou krátce před půlnocí si velmi škodíme. V tuto dobu je dobré nejíst a nepít, probíhá detoxikace. Vnímání bolesti je nejmenší ve 3 hodiny v noci.
3:00–5:00
Maximální činnost plic. Obvykle v tuto dobu mají kuřáci a astmatici problémy se spánkem. Zvýšené stavy úzkosti, deprese. Dochází k regulaci prokrvení horní poloviny těla. Dýchání zintenzivňuje, organismus se pomalu probouzí ze spánku.
5:00–7:00
Vyhněte se stresu a spěchu a probouzejte se postupně. Intenzivně pracuje tlusté střevo (vhodný čas na vyprázdnění). Zvyšuje se tlak a zrychluje tep. Kolem sedmé hodiny je poměrně vysoká imunologická aktivita.
7:00–9:00
Den začněte sklenici vlažné vody, podpoříte tím střeva. Pracuje žaludek, vysoká úroveň vstřebávání živin. Vhodná doba na vydatnou snídani, příjem léků a na teplou sprchu. Značně stoupá psychická aktivita, mírně klesá citlivost pro bolest.
9:00–11:00
Mozek pracuje naplno. Srdce je nyní v nejlepší kondici. Aktivní je slinivka a slezina, která zodpovídá za vstřebávání látek a příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Kolem desáté hodiny je ideální čas pro práci - srdce i krevní oběh intenzivně pracují, mozek je správně prokrvený. Dopoledne tělo nejlépe vstřebává vitamíny.
11:00–13:00
Aktivuje se srdce, trávicí systém je v plné činnosti. Je dobré omezit náročnou fyzickou zátěž a nepřejídat se. Vnímání bolesti je nejsilnější v poledne.
Krev proudí pomaleji, je to signál, že je třeba zpomalit, ideální čas na krátkou pauzu.
13:00–15:00
Čas pro tenké střevo – energii vydáváme na trávení, můžeme se cítit ospalí. Je vhodné se objednat ke stomatologovi. Také lokální anestetika účinkují kolem 14. hod. mnohem déle než ráno.
15:00–17:00
Energie stoupá, dobře se nám pracuje, je vhodný čas na sportovní aktivity (aerobní, sílové), úklid, vydatné jídlo. Je aktivní močový měchýř, nezapomeňte na dostatek tekutin. Z těla se velmi dobře vylučují toxické látky. Maximální snížení citlivosti kůže – objednejte se na akupunkturu, depilaci apod.
Dlouhodobá paměť je v nejlepší formě – ideální čas na výuku cizích jazyků.
17:00–19:00
Čistí se ledviny – je dobré omezit příjem tuku, kávy, alkoholu, cukru, soli, léků. Vyvarujte se stresu a prochladnutí. Pijte čistou vodu, zelené nebo bylinkové čaje na podporu ledvin. Intenzivně vnímáme vůně a chutě. Lehkou večeři je dobré si dát až kolem sedmé hodiny.
19:00 – 21:00
Aktivuje se krevní oběh. Vhodná doba na relaxační koupel, saunu, peeling a výživné masky. Léky působí intenzivněji, antibiotika nejúčinněji. Kolem deváté hodiny se zlepšuje paměť, vhodná doba pro učení a zapamatování si textů.
21:00–23:00
Doba práce tzv. dráhy tří ohřívačů, pomoci hormonů endokrinní systém harmonizuje tělesné procesy. Tělo se připravuje na odpočinek. Krevní tlak a tělesná teplota klesají, výkonnost ustupuje. V tuto dobu se nikotin mimořádně špatně vylučuje z organismu.
23:00–1:00
Doba nejvyšší aktivity žlučníku. Tělo se připravuje k hlubokému odpočinku a pokračuje v práci na obnově buněk. Mozek bilancuje a odvrhuje vše nepotřebné. Jsme citliví na bolest.
Na počátku byl dech. Dech je život a pohyb. Pro Ilse Middendorf dech je začátek existence a podstatou života.
Přirozeně naše tělo dýchá. Děláme to podvědomě a automaticky. Dýchání je nutne pro život, funkce a aby přežit. Dýchání je něco, co se naštěstí děje, aniž by o tom přemýšleli (děkuji autonomní nervoveho systému).
Jaké jsou výhody dýchání a proč je velmi důležité dychat při pohybu/tanci? Poskytuje moznost hlubšího pohybu, kontinuitu pohybu, smysluplné hodnoty na každém kroku, hlubší rozsah pohybu, správné proudění, “bojuje proti únavé” (zvýšený příjem kyslíku), a je formou prevence úrazů. Ale co je nejdůležitější, že stanoví "svým způsobem," tanec. Pohyb, ktery ma dostatek kysliku je autentickym pohybem !
PROSTĚ DÝCHEJ.
Květen – lásky čas -tekst Kamila M.
Nejohroženější orgán v květnu: srdce – mj. řídí cévní, krevní a lymfatický systém, zajišťuje, aby orgány a tkáně v těle byly zásobeny dostatečným množstvím kyslíku.
Oslabení srdce se může projevovat: dušností, otoky, arytmií, bušením srdce, zadýcháváním se při fyzické zátěži, závratěmi.
Čemu se vyhýbat?
Na fyzické úrovni: omezit tučná jídla, sůl, alkohol, kouření, stres, nebuďte líní přidat pravidelný pohyb.
Na emoční úrovni: srdeční potíže mohou symbolizovat, že se rozhodujeme pouze hlavou. Jsme uzavření do sebe, trápí nás pocity stísněností, strachu, smutku, chybí radost ze života.
Jak se dostat do rovnováhy?
· vhodné koření: kurkuma, čerstvá bazalka, rozmarýn, dobromysl, tymián, skořice,
· dejte pozor na přepínání svých síl, přepracovanost, omezte psychickou zátěž, dbejte na kvalitní spánek,
· pohybem a vhodným sportem zajistíte tělu dostatek kyslíku,
· kontrolujte krevní tlak, hladinu cholesterolu, tuků a cukru v krvi,
· dopřejte si profesionální lymfatickou masáž, dbejte na zdravou páteř (problémy se zady jsou častou příčinou bolesti v oblasti hrudníku),
· kávu a černý čaj můžete občas nahradit čajem z květu hlohu, třezalky, meduňky či zkusit bylinkové směsi pro posílení srdce,
· hlavně: buďte otevření, snažte se trávit více času s těmi, které máte rádi a začněte mít rádi i sami sebe. Ulevíte tím srdci!
Cvičení s ručníkem, každý má doma :)
https://youtu.be/iMEdQKmLDGU
http://www.tanecniaktuality.cz/zemrela-slavna-ruska-primabalerina-maja-plisecka/
PREVENCE
Prevence je základem péče o naše vlastní zdraví. Bohužel mnoho z nás jde k lékařovi pouze tehdy, když "to bolí".
Tady navyrhuji par vyšetření, který můžou pomoc odstranit později nemoc.
• jednou ročně - základní vyšetření krve a moči
• každých šest měsíců/ jednou za rok - kontrola zubaře
• Ženy: jednou ročně gynekologicka prohlidka
• Ženy: systematické samovyšetření prsu po dosažení věku 25 ultrazvuku, a po 40 letech - mamogram
• Muži nad 50 let - vyšetření na prostatu
• po 30 roku zivota - oční kontrola
• více než 35 let - jednou za dva roky elektrokardiogram
• v bývalých a současných kuřáků – spirometrie
Osobne již několik let pravidelně dělám tento vyšetření J
#PoleBattle gratuluju vsem vystupujicim !!!!
Uz v sobotu Pole Battle v ramci Sport Expo
2. 5. 2015, Výstaviště Praha Holešovice, Praha
Uz se tesim !!!
http://www.polebattle.cz/
Tanec moja laska :) Mezinárodní den tance vyhlásil Mezinárodní divadelní ústav. A tento den není vybraný náhodně, tento den narodil se významný choreograf Jeann Georges Novarra roku 1727.
Polsilam nekolik typu na dnesni den:
Doporucuji :)
Raw food – syrová strava
Raw food (živá, syrová strava) se poslední dobou těší větší oblibě a stále více lidí se podle ní začíná stravovat. Příznivci raw food se živí tepelné neupravenými potravinami, jedí hlavně zeleninu, ovoce, ořechy, semínka, luštěniny, obiloviny, mořské řasy, obilná mléka. Vše syrové: naklíčené, zmixované, namočené, zakysané, vysoušené, odšťavněné nebo tepelně upravené do max. 42°C (aby nedocházelo k ztrátě enzymů a živin).
Oproti klasickému stravování se raw dieta zdá dost radikální, podle mě se spíš hodí jako zpestření jídelničku nebo odlehčující krátkodobá změna.
Poslední dobou se objevilo hodně diskusi (knih, blogů, článků) o syrové stravě - bez problému lze vyhledat podrobné informace a udělat si na ní vlastní názor.
Nesporné výhody raw stravy:
- snížení konzumace tuků, cholesterolu, aditiv, atd.
- je bohatá na vlákninu, minerální látky (kyselina listová) a vitamíny,
- podrobně studujeme složení na obalech, vyhýbáme se hotovým jídlům a polotovarům; začínáme přemýšlet o tom, co kupujeme, co jíme a co prospívá našemu zdraví,
- zařazujeme více čerstvých sezónních produktů, ochutnáváme nové,
- zdraví prospěje jednoduchá změna, nemusíme být na syrové stravě na 100 % (stačí výživný raw koktejl místo klasické večere nebo svačiny).
Nevýhodou pro mě je, že raw strava má silné ochlazující účinky - neumím si představit, že si (hlavně od října do března) nedám horké jídlo. Je náročnější na trávení, během nemocí syrové jídlo mi nedělá dobře. Sestavit vyvážený a plnohodnotný raw jídelniček není snadné, u mnoha receptů mě navíc odrazuje mnohahodinové namáčení /sušení… Podle odborníků na výživu syrová strava není schopná plně pokryt nutriční potřeby organismu a může dojit ke sníženému vstřebávání některých živin.
100% raw asi nikdy nebudu (nejdu do extrému), ale již druhý měsíc si místo večeře servíruju syrové koktejly/saláty. Výsledkem je ploché břicho, pocit lehkosti, více energie. Už teď se těším na jablka a zeleninu od kamarádky z Orlických hor a přinejmenším do podzimu v tom hodlám pokračovat J
Máte nějaké zkušenosti s raw food?
Červená vzpruha
1 malá červená paprika
1 karotka
1 šálek šťávy z červené řepy
hrst sušených plodů Goji
Goji namočím do šťávy a zmixuju s paprikou a karotkou, dle potřeby přidám vodu.
Tento intenzivně červený koktejl je bohatý na vlákninu, vitamín A, B1, B2, B6, C, E, vápník, železo, zinek, měď, fosfor, selen betakarotén, lykopen a esenciální mastné kyseliny. Ideální příprava Vaší pleti na jarní sluníčko.
moji #webova stranka sarapuchowska.com jupiii @
Stronka gotowa !!!
My web !!!