Nastartujte svůj den zdravou snídani!
Odborníci na výživu odhadují, že 10 až 40 procent dospělých nesnídá. Dokonce čím mladší člověk, tím větší pravděpodobnost, že snídani vynechá.
Po probuzení je tělo připraveno přijmout energii pro celý den. Po snídani, která nám nastartuje metabolismus, by během dne měly následovat minimálně další čtyři jídla. Ale právě to první je ze všech nejdůležitější! Snídaně by měla dodat 20 až 25 procent denní energie, přesnídávka 10 procent, oběd asi 30 procent, svačina 10 procent a večeře 25 procent.
Vyvážená snídaně mj. obsahuje:
* obiloviny (např. celozrnné pečivo, vařené obiloviny, obilné vločky a kaše - vyhněte se sladkým cereáliím a sušenkám), * ovoce a zeleninu * mléčné výrobky (nejlépe kysané a neslazené), * potraviny bohaté na mononenasycené mastné kyseliny (olivový olej, avokádo, mandle), * vápník 200- 300 mg, např. sklenice mléka, kelímek jogurtu, 20 g sýru, 250 g tvarohu, * vejce místo uzenin a párků * semínka, ořechy * zelený čaj, obilnou kávu, obilná mléka apod.
Každodenní zdravá snídaně:
- má příznivý vliv na harmonický psychický a fyzický rozvoj,
- snižuje riziko vzniku obezity o 20 až 30 procent, reguluje metabolismus a ukládání nadbytečného tuku,
- asi o 19 procent klesá riziko onemocnění cukrovkou 2. typu, o 18 procent metabolickým syndromem a asi o 16 procent hypertenzi,
- významně zlepšuje naše kognitivní funkce, práci mozku a paměť; lépe si poradíme s řešením problémů a úkolů, snadněji komunikujeme s ostatními,
- zajišťuje zlepšený přísun živin,
- snižuje stavy deprese, zahání únavu, zlepšuje náladu, koncentraci a kreativitu.
Podle aktuálních odborných studií, vliv snídaně na školní výsledky nelze podceňovat. Žáci, kteří pravidelně snídají, dosáhli v testech v průměru 72,8 % maximálního počtu bodů. Ti, kteří snídani vynechávají - pouze 65,5 procenta. Je to velký rozdíl! Děti s horšími výsledky se také stěžují na časté bolesti hlavy a nevolnost.
Příliš dlouhé intervaly mezi jídly jsou příčinou, mimo jiné, poklesu hladiny glukózy v krvi a oslabují naše energetické rezervy. Po noci i pravidelně během dne tělo potřebuje dobit baterky. Pokud chceme být efektivní v práci, jezme každé 2 - 3 hodiny. Jídelniček bychom měli obohatit hlavně o čerstvou zeleninu a ovoce.
Strava zásadně dokáže ovlivnit i náš imunitní systém. Vyvážený jídelniček nám mj. pomůže se lépe vypořádat se záněty a mozek vytváří více spojení mezi neurony. Odbornici zjistili, že v mozku špatně se stravujících dětí mohou vznikat velmi jemné zánětlivé léze, které v pozdějším věku jsou jednou z možných příčin neurodegenerativních onemocnění, např. Alzheimerovy choroby.
V roce 2008 v Evropě mělo nadváhu jedno dítě ze čtyř. Jen o dva roky později už to bylo jedno dítě ze tří! V roce 1980 jeden z deseti dospělých měl nadváhu/obezitu, v roce 2020 to budou dva ze tří.
Nastartujte svůj den zdravou snídani!
Zdroj: Tylko Zdrowie