Jak hubnout ve spánku - tekst Kamila M.
V noci přepíná tělo na odpočinek. V buňkách začínají mnohé regenerační procesy, které během dne jsou blokovány svalovou činností a neustálou pohotovostí k výdeji energie. Řízení přebírá hormon melatonin, důležitý nejen pro rytmus spánku a bdění, ale i pro náš imunitní systém a odbourávání volných radikálů.
Ten, kdo spí jen 5-6 hod., bývá až o 50 % častěji ohrožen nadváhou než ti, kteří stráví v posteli 7 až 9 hod. Důvodem je, že při nedostatku spánku se tvoří víc hormonu (ghrelinu), který podporuje chuť k jídlu. Zároveň je vyplavováno méně hormonu leptinu, který mozku zprostředkovává pocit příjemného zasycení a brzdí chuť na další jídlo. Navíc ve fázi hlubokého spánku vyplaví tělo svůj největší spalovač tuku, což je růstový hormon.
Zrušení večeří (stačí dvakrát týdně) je vhodnou metodou, jak si udržet váhu a dobrý zdravotní stav. Večeřet byste přitom měli v 17 hod. a snídat druhý den v 7 hod. ráno – 14ti hodinový „půst“ spouští v organismu řádu zdraví prospěšných a omlazovacích mechanismů. Protože pozdě večer odpadne namáhavé trávení, může se tělo soustředit na vznikající obnovovací činnosti. Probudíte se odpočatější a budete mít více energie!
Přibližná spotřeba energie za hodinu spánku – zvažte, zda by se Vám nevyplatilo déle zůstat v posteli :)
do 300 kJ nebo do 70 kcal = základní látková přeměna, spánek