Červen – co podporuje naši vitalitu? - tekst Kamila M.
Nejohroženější orgán v červnu: tenké střevo – pro naši vitalitu a správné fungování těla je rozhodující, zda se potřebné látky optimálně zpracují a následně se vyloučí všechny škodliviny.
Oslabení tenkého střeva se může projevovat: zažívacími obtížemi (nadýmání, pocit tlaku pod žebry, průjem), záněty močového měchýře, bolestmi bederní páteře, plísněmi, nedostatkem výživných látek (např. nedostatek vstřebaného hořčíku se projeví křečovitostí v lýtkách).
Čemu se vyhýbat?
Na fyzické úrovni: omezit živočišný tuk, alkohol, kávu.
Na emoční úrovni: potíže s tenkým střevem mohou symbolizovat naše obavy a nejistoty, strach z nedostatku; vyhýbejme se dlouhodobému stresu a nebuďme k sobě příliš kritičtí.
Jak se dostat do rovnováhy?
• obohaťte svoji stravu o sezónní ovoce a zeleninu (ředkvičky, zelené saláty, špenát, čekanka, chřest, okurky, mladá červená řepa), sladkovodní ryby, jehněčí maso, kozí sýry, jáhly, bílé jogurty a kefíry s probiotickou kulturou, klíčky,
• dopřejte si čaje na zlepšení stavu slinivky,
• zkuste reflexní terapií - mačkání reflexních plošek tenkého střeva zlepši odvod toxických látek z těla,
• podpořte funkce lymfatického systému – odborně provedená akupresura (či lymfodrenáž) stimuluje odbourávání škodlivých látek, mizí otoky (a celulitida), posiluje se imunitní systém,
• zkuste cviky na podporu peristaltiky střev,
• největší nepříznivý vliv má na tenké střevo stres, který se často projevuje „stažením břicha“.
Naučte se dýchat tak, aby se břicho při nádechu zvětšilo.