Nejohroženější organy v září: slezina a slinivka - tekst Kamila M.
Snížená funkce sleziny (1. polovina měsíce) se může projevovat častějšími virovými a bakteriálními nemocemi - slezina hraje velkou roli ve fungování našeho imunitního systému. Špatná funkce sleziny může být příčinou otoků nebo svalové bolesti. Při námaze pociťujeme píchání v levém boku.
Slinivku podpoříte (2. polovina měsíce) odlehčeným zdravým jídelníčkem a vyhýbáním se stresu. Stav slinivky úzce souvisí s cukrovkou, proto bychom tělo neměli zatěžovat cukrem, kouřením, alkoholem a nadmírou jídla. Problém v její činnosti se může projevit nadýmáním, průjmy, nepravidelnou menstruací, svalovými bolestmi a bolestmi břicha.
Jak se dostat do rovnováhy?
- omezte živočišné tuky, vyhýbejte se smaženým a mastným jídlům, jezte lehké, čerstvé a jednoduché stravy, obohaťte jídelniček o sezónní ovoce a zeleninu (dýni,pastiňák, bílá ředkev, kořenová zelenina, červená řepa, kedlubny, sladké i klasické brambory, brokolice - vše nejlépe krátce dušené; Pozor na cibuli a česnek, pokud máte trávicí potíže, vždy je dostatečně tepelně upravte. Skvělé jsou zeleninové vývary.), ryby, obiloviny (jáhly, pohanka, rýže, oves),
- nejezte pozdě večer a dobře kousejte, jezte pomalu a v klidu.
- pijte čaje na rychlou regeneraci slinivky, pro detoxikaci slinivky se doporučuje pití Zaječické hořké minerální vody.
- zvyšte ve stravě příjem vitaminu A a zinku,
- vhodné bylinky: pampeliška, rournatec, bílý dub, žen-šen,
- vhodné je tzv. zahřívající koření – skořice, kurkuma, zázvor, kardamom, muškátový oříšek,
- omezte rafinovaný bílý cukr, sladkosti, alkohol, kávu, šťávu z citrusů, pivo, droždí,
- poznejte aromaterapii - zkuste osvěžující citrón, či růži
- hýbejte se!
Foto zdroj Internet