Acidóza, svalová horečka, svalovica, zakwasy -tekst Kamila M.
Správné a pravidelné cvičení závisí mj. na schopností těla zpracovat metabolický odpad, bojovat proti komplikacím „acidózy“. Tichým nepřítelem sportovce zůstává také znečištěné životní prostředí. I přes dobrou hygienu a vhodné stravování shromažďujeme v těle toxické látky pocházející z petrochemického a zemědělsko-potravinářského průmyslu. Při dlouhotrvající námaze čerpá organismus z energetických zásob, přičemž se toxické látky mohou uvolňovat, je zatěžována i pokožka (chlad, prach, vlhkost).
Nezapomínejme na pravidelnou hydrataci minerální vodou (smíšenou podle typu a délky námahy s živinami). Překyselení svalových tkání, ke kterému často dochází po velké námaze, může vyvolávat křeče, bolest, záněty šlach a je příčinou vyčerpaností, špatné regenerace a únavy. Organismus potřebuje na zotavení minimální dobu klidu na zajizvení tkáně a vytvoření nové.
Některé byliny optimalizuji nežádoucí účinky vzniklé intenzivní fyzickou zátěží. Sportovní detoxikace by neměla trvat déle než 10 dnů, doporučuje se mj.:
- Artyčok nebo rozmarýn (pro drenáž jater)
- Jestřábník chlupáček nebo trubkovec (pro drenáž ledvin na vyrovnání doplňkové hydratace)
- Aloe nebo kopřivu (pro doplnění vitamínů a minerálů)
Při delším cvičení se vyhněte drenážním bylinám, protože urychlují nežádoucí dehydrataci.
V případě bolestivé svalové horečky tělo dobře reaguje na alkalizující potraviny: chřest, baklažán, brokolice, houby, čekanka, květák, pažitka, dýně, čerstvé okurky, řeřicha, špenát, zelená fazolka a hrášek, hlávkový salát, paprika, červená řepa, karotka, celer, růžičková kapusta, petržel, pampeliška, brambory, avokádo, olivy.
Okyselujícím potravinám se během raději vyhněte: čočka, meruňky, švestky, lískové ořechy, pistácie, pórek, rebarbora, šalotka, cibule.
Jako ve všem i u sportu platí: všeho s mírou!
PS. Zdravím zde Evu, které se na poslední hodině u Sary moc líbil polský název „zakwasy“ J